Polski Nowy Ład – zmiany w budownictwie

Obecny rząd podczas konwencji programowej 15 Maja 2021 roku przedstawił plan modernizacji/rozwoju Polski na najbliższe lata, zapowiadając również kilka zmian w prawie budowlanym. Co się zmieni według programu „Polskiego Ładu”?

Nagłówek artykułu "Polski Nowy Ład w budownictwie - jakie zmiany?"

Domy bez pozwolenia do 70m2

Jedna z obietnic partii rządzącej dotyczyła możliwości budowy domów jednorodzinnych bez rozbudowanej dokumentacji. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że możliwa będzie budowa domów do 70m2 „bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie”.
Do tej pory prawo pozwalało na budowę domów jednorodzinnych w takim systemie o powierzchni zabudowy do 35m2. Uproszczona procedura budowy działała bardzo zachęcająco, szczególnie na osoby, które z branżą budowlaną mają na co dzień niewiele wspólnego i z tego powodu przerażała ich myśl o rozpoczynaniu budowy „z pełną dokumentacją”. Mimo niedużej dopuszczalnej powierzchni, takich obiektów powstawało w ostatnich latach coraz więcej, szczególnie domów niecałorocznych, letniskowych. Wydaje się, że zwiększenie powierzchni do 70m2 sprawi, że zainteresowanych takim sposobem prowadzenia inwestycji będzie jeszcze więcej osób.

Polityk następnie doprecyzował, że chodzi o budynki mieszkalne „z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania. To może być razem, jeśli chodzi o powierzchnię mieszkalną do 90 m2.”
Nie wiadomo w jako sposób Jarosław Kaczyński wyliczył tę powierzchnię oraz czy na pewno miał na myśli płaskie dachy.
Co ciekawe – obecnie duża część gmin w Polsce objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie częściowo narzucony jest wygląd nowobudowanych budynków, między innymi ich kąt nachylenia dachu. Co w związku z tym z regionami, gdzie nie można budować dachów płaskich – jak na przykład w terenach górskich? Jak nowe prawo ma współgrać z miejscowymi planami? Tego póki co nie wiemy.
Prezes PIS dodał, że nowe prawo ma obowiązywać „i w miastach, i w małych ośrodkach miejskich, i na wsi”, a więc chociaż tutaj wstępnie nie będzie zróżnicowania.

Przypominam, że domy jednorodzinne można stawiać „na zgłoszenie”, a więc bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, już od 2015 roku, bez ograniczeń co do dachu lub powierzchni. Jednak w przypadku domów powyżej 35m2 w dalszym ciągu wymagany jest projekt budowlany, zatrudnienie kierownika budowy i uzyskanie warunków przyłączenia mediów. W zapowiadanym przez polityków programie chodzi o to, aby tych formalności nie było przy budowie domu do 70m2.

Mały dom do 70m2 z płaskim dachem
Przykład małego domu z płaskim dachem (źródło: www.e-domy.pl)

Reforma planowania przestrzennego – koniec decyzji o warunkach zabudowy?

Jakie kolejne zmiany w budownictwie? Jarosław Gowin zapowiedział reformę planowania przestrzennego. Według nowych przepisów niemożliwe ma być budowanie osiedli bez wyposażania ich w szkoły, przedszkola, tereny rekreacyjne: „Ograniczymy niekontrolowane rozlewanie się miast. Nie będzie wątpliwości, gdzie i co będzie można wybudować. Wprowadzimy przejrzyste procedury, stabilne plany, transparentność w wydawaniu decyzji. To zmniejszy ryzyko inwestycyjne”.

W planach jest również likwidacja jednej z dotychczasowych form ustalania przez gminę sposobu zagospodarowania terenu – likwidacja „decyzji o warunkach zabudowy”. Według wicepremiera – obecnie te decyzje pozwalają budować prawie wszędzie, zaburzając istniejący ład przestrzenny.
Zapowiedziana została również cyfryzacja budownictwa. Pozwolenie na budowę, dziennik budowy, książka obiektu – te dokumenty będą w formie cyfrowej, dostępne online. Nowe rozwiązania mają uprościć proces inwestycyjny i znacząco go przyspieszyć.

Dofinansowania do zakupu mieszkań

Zapewnienie wkładu własnego

Prezes PIS oraz szef rządu zapowiedzieli rozwiązanie problemu wkładu własnego przy zakupie mieszkań. Program ma zagwarantować uzyskanie finansowania wkładu własnego do kwoty 100tys. zł. Według Jarosława Kaczyńskiego: ”Jeśli chodzi o tę wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez młodych ludzi w wieku od 20 do 40 lat,to będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Czyli ten problem zostanie albo zniesiony w ogóle, albo – jeśli ktoś chce wziąć większy kredyt – przynajmniej radykalnie ograniczony.”
Nie znamy jednak jeszcze szczegółów programu.

Dopłata za… posiadanie dzieci

Politycy zapowiedzieli również program mieszkaniowy, w ramach którego rodziny z dziećmi dostaną wsparcie finansowe nawet do 160tys. zł (lub 150tys. zł – podczas konwencji padały różne kwoty). Mowa o kwotach: 20tys przy drugim dziecku, 60tys przy trzecim dziecku i po 20tys za kolejne aż do maksymalnego progu.

Bony mieszkaniowe

Wicepremier Gowin poinformował, że w Ministerstwie Rozwoju przygotowano ustawę o Bonie Mieszkaniowym. Ma to być bezzwrotna zapomoga. Na wysokość bonu będzie wpływać liczba osób w gospodarstwie domowych z szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
Kwota dofinansowania ma wynieść nawet do 185tys. zł. Środki będą mogły być wykorzystane na zakup mieszkania, budowę domu lub wynajem mieszkania w TBS/SIM (Towarzystwo Budownictwa Społecznego/Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe). Niedługo projekt ma trafić do konsultacji społecznych.
Czy rządowe programy wpłyną dodatkowo na wzrost cen nieruchomości na i tak już obecnie rozgrzanym rynku? Wszystko na to wskazuje.

Zmiany dla gmin i spółdzielni mieszkaniowych

W programie Polski Ład planowane jest również wsparcie dla gmin w postaci dofinansowań na infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zmiany w prawie spółdzielczym, promocję mieszkań na wynajem, przeciwdziałanie rozproszeniu zabudowy.
Szczegóły dostępne są tutaj:
https://www.wnp.pl/finanse/polski-lad-zmiany-prawne-i-wsparcie-finansowe-dla-rozwoju-budownictwa-mieszkaniowego,469233.html

Polski Nowy Ład – czy jednak nieład?

W jaki sposób nowe propozycje wpłyną na branżę budowlaną? Czy nowe przepisy (o ile wejdą w życie) nie będą polem do nadużyć przez deweloperów? Czy „Polski Ład” nie zamieni się w „Polski nieład”? Pomimo wielu wypowiedzianych słów przez polityków podczas konwencji – mało było w tym konkretów. Na tę chwilę nie znamy wystarczająco szczegółów nowych programów by móc jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania.
Widzimy jednak, że zmiany mogą w niektórych obszarach rynku budowlanego odcinąć wyraźne piętno. Czekamy na szczegóły propozycji.To jest artykuł „Polski Nowy Ład – zmiany w budownictwie”
Jeśli uważasz go za wartościowy – odwiedź mój profil na facebooku i podziel się opinią!
Zapraszam również do dołączenia do grupy dyskusyjnej bez reklam i ogłoszeń: Budowa domu bez błędów
Pozostałe artykuły na blogu znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!
Z doświadczenia wiem, że budowa lub remont to duże wyzwanie potęgowane przez rzeszę nierzetelnych informacji z różnych źródeł, które trudno zweryfikować, szczególnie osobom spoza branży.
Dlatego zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga, gdzie rozwiązuję ten problem, wyjaśniając budowlany świat prostymi słowami. 
Mam na imię Rafał i zawodowo zajmuję się doradztwem technicznym w zakresie materiałów budowlanych. Jestem inżynierem oraz pasjonatem budownictwa.
Życzę Ci owocnej lektury!

Zapisz się newslettera i otrzymuj informacje o nowych artykułach