Jak naprawić wylewkę na balkonie? Poniżej przedstawiam sytuację, w której wykonujemy remont balkonu, usunęliśmy wierzchnią warstwę (np. stare płytki) i chcemy przygotować podłoże do wykonania nowej warstwy wykończeniowej (płytki klejone tradycyjnie, żywica, deski tarasowe, płytki na dystansach).
Naprawa wylewki na balkonie – jak to zrobić?
Ocena stanu podłoża
Pierwszy, najważniejszy krok, który musimy zrobić to ustalić, czy wylewka nadaję się do naprawy.
Jeżeli niepoprawnie ocenimy jej stan to może się okazać, że szybko będziemy musieli ponownie zrywać warstwy wierzchnie (lub same spadną), żeby naprawić zniszczone podłoże.
A w jaki sposób ocenić, czy wylewka nadaje się do naprawy, czy musimy wykonać nową? Organoleptycznie – przyjrzeć się dokładnie i dotknąć. Można wykorzystać do tego proste narzędzia: kielnia, śrubokręt: Wylewka nie powinna się wykruszać przy zarysowaniu ostrym narzędzie – powinna powstać jedynie wąska niewyszczerbana linia.
– Jeżeli przy odkuwaniu płytek odchodzą one razem z warstwą podłoża (podłoża, nie kleju) to oznacza, że wylewka straciła swoją nośność i należy ją wymienić
– Jeżeli podłoże kruszy się przy kontakcie z narzędziami – tak samo pokruszy się, gdy będziemy próbowali je naprawić. Warstwa naprawcza zwiąże do starej – nienośnej. W konsekwencji całość odpadnie, prędzej lub później. W takiej sytuacji należy skuć wylewkę lub próbować powierzchniowo wzmacniać odpowiednimi gruntami.
– Jeżeli po usunięciu starej warstwy wierzchniej widzimy na wylewce mech, grzyby, rośliny – wylewka nadaje się do całkowitego skucia.
– Jeżeli z podłoża wystaje siatka zbrojeniowa – w 90% sytuacji będzie to oznaczać, że degradacja jest znaczna i lepiej wykonać nową wylewkę
– Jeżeli pod starą wylewką nie ma termoizolacji – usuń ją, umieść termoizolację i wykonaj nową wylewkę.
– Jeżeli podczas chodzenia po spękanej wylewce widać, że jej elementy pracują niezależnie (uginają się) – najłatwiej będzie wymienić wylewkę na nową
Niekiedy może się zdarzyć sytuacja, że wylewka będzie do wymiany tylko częściowo, na danym fragmencie.
Przykład podłoża, które można zakwalifikować do naprawy powierzchniowej:
Przykład podłoża, które lepiej całkowicie wymienić:
Niestety – nie ma jednej ścisłej wytycznej kiedy podłoże nadaje się do wymiany.
Jeśli masz problem w ocenie, czy Twoja wylewka kwalifikuje się do naprawy, czy lepiej ją wymienić – napisz do mnie. Postaram się pomóc.
Jeżeli stwierdziłeś, że należy wykonać nową wylewkę – zajrzyj do artykułu: Jak wykonać wylewkę na balkonie.
Naprawa podłoża
Sprawdziliśmy jastrych: jest powierzchniowo nośny, bez oznak korozji biologicznej (mchu, grzybów). Należy go wyrównać przed położeniem izolacji i wypełnić miejscowe ubytki.
Naprawę wylewki na balkonie wykonujemy za pomocą mas wyrównawczych i/lub jastrychów cementowych stosując się do poniższych wytycznych:
– skuwamy pozostałości kleju do płytek (przestrzegam przed równaniem powierzchni klejem! Większość zapraw klejowych jest cienkowarstwowa i przy grubszej warstwie może pękać)
– usuwamy wszelkie luźne, niezwiązane części
– spajamy pęknięcia/rysy dedykowanymi produktami: np. dwukomponentową żywicą do spajania rys
– gruntujemy lub zwilżamy podłoże zgodnie z zaleceniami producenta materiału naprawczego
– powierzchnia płyty powinna mieć 2% spadku w kierunku zewnętrznych krawędzi balkonu
– grubość wylewki w każdym miejscu powinna wynosić minimum 4cm
– odtwarzamy występujące dylatacje i/lub w zależności od powierzchni – odpowiednio dylatujemy wykonywaną powierzchnię
– materiał naprawczy po związaniu powinien posiadać nośność powierzchniową na wyrywanie: 1,5MPa. W praktyce producenci rzadko podają taki parametr dla swoich wyrobów. Dla uproszczenia można przyjąć, że jeżeli materiał ma deklarowaną wytrzymałość na ściskanie min 15-20MPa (a ten parametr często spotkamy) to również wymóg nośności powierzchniowej będzie spełniony – pod warunkiem prawidłowego zastosowania. Dobrze jeśli materiał naprawczy ma właściwości hydrofobowe
– jeszcze raz przestrzegam przed równaniem zaprawą klejową dużych ubytków.
– pamiętamy o właściwej pielęgnacji: nie przegrzewamy, chronimy przed deszczem w początkowej fazie wiązania.
Jeśli naprawiasz balkon to pamiętaj, że naprawa wylewki na balkonie to tylko jeden z etapów. Naprawione podłoże musi być chronione przed warunkami atmosferycznymi – w przeciwnym wypadku za niedługi czas ponownie ulegnie degradacji.
Materiały do naprawy jastrychu które mogę polecić z własnego doświadczenia:
Mineralne zaprawy wyrównawcze: Cekol Zw-04, Botament M80.
Produkty do spajania rys: MAPEI Eporip Turbo, Botament R70
Grunt wzmacniający nienośne podłoże: Botament D12
O inne, dobrej jakości materiały budowlane możesz zapytać w hurtowni budowlanej.
To jest artykuł „Naprawa wylewki na balkonie”.
Jeśli uważasz go za wartościowy – odwiedź mój profil na facebooku i podziel się opinią!
Zapraszam również do dołączenia do grupy dyskusyjnej bez reklam i ogłoszeń: Budowa domu bez błędów.
Pozostałe artykuły na blogu znajdziesz tutaj.
Co w przypadku odpadajacych plytek pionowych? Jest jakis trick na porzadne przyklejenie ich na pozostaly stary klej – tak zeby nie stanowily zagrozenia dla ludzi? Czy moze trzeba skuc stary? Moze nawiercić aby sie na pewno trzymaly? Doradzisz cos?
Skoro płytki odpadają, to można wnioskować, że dotychczasowy klej nie trzyma ich już wystarczająco. W związku z tym prawdopodobnie klej stracił swoje parametry przyczepności, co za tym idzie, sugerowałbym go usunąć przed ponownym klejeniem. Co więcej, podłoże do którego przyklejamy płytki powinno być równe, więc mając do wyboru skuwanie starego kleju lub wyrównanie podłoża z starym klejem – dużo lepiej będzie usunąć stary klej.
Ogólne zalecenie jest aby unikać przyklejania płytek w miejscach pionowych, zewnętrznych, narażonych na częste oddziaływania wody np. czoła balkonów. Szczególnie jeśli nie są osłonięte płytkami z kapinosem odprowadzającym wodę poza czoło.
Wykorzystuje się mocowanie mechaniczne przy klejeniu płytek na elewacjach, jednak w przypadku kiedy jest to elewacja wentylowana – to znaczy płytki są mocowane do podkonstrukcji. Mocowanie mechaniczne za pomocą kołków rozporowych do podłoża betonowego w połączeniu z zaprawą klejową sprawdzi się, ale pod warunkiem o którym pisałem wyżej – detal nie może być narażony na częste oddziaływanie wody, która będzie regularnie wnikać w zaprawę i ją rozsadzać. W sytuacji gdzie często oddziałuje woda – lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mocowania mechanicznego bez zaprawy klejowej pod spodem, o ile jest możliwość skutecznego unieruchomienia płytki w ten sposób (zależy od rodzaju płytki, jej grubości i równości podłoża).
Obecnie najlepszym rozwiązaniem tego detalu jest wykończenie za pomocą profili balkonowych odprowadzających wodę poza płytę balkonu (https://www.renoplast.pl/) i wykańczenie czoła za pomocą mas elewacyjnych.
Drugim sposobem jest zastosowanie płytek z kapinosem (https://tiny.pl/rnfx3) na przykład w przypadku schodów lub wysunięcie płytek na balkonie poza czoło tego balkonu tak aby uniemożliwić (lub znacznie ograniczyć) wpływanie wody pod płytkę przyklejoną na czole. No i oczywiście – wymagana jest wysokiej jakości mineralna zaprawa klejowa lub klej na bazie żywic epoksydowych.
Mam pytanie. Potrzebuje nadać spadek na tarasie w innym kierunku niż jest. Pytanie czy można zrobić wykewke bezpośrednio na płytki? Czy raczej trzeba je wszystkie skuwac. Myślałem żeby położyć na nie siatkę zbrojoną, a następnie zrobić wylewkę grubości około 10 cm . Płytki są w bardzo dobrej kondycji . Nie odpadają i nie są popękane.
Dzień dobry,
Jeżeli płytki trzymają się do podłoża to można wykonać warstwę wylewki na płytkach. Należy zastosować grunt szczepny (z piaskiem kwarcowym) aby była odpowiednia przyczepność pomiędzy płytkami a nową wylewką. Warto zwrócić uwagę, czy docelowa warstwa posadzki nie wyjdzie zbyt wysoko (np w stosunku do barierki lub drzwi balkonowych).
10cm to już dużo jak na wylewkę. 5-6cm jest wystarczające.
Pozdrawiam
Rafał Zamorski, autor bloga budowlanygosc.pl
Pingback: Wylewka na balkonie - jak wykonać? - Budowlany Gość
Pingback: Remont balkonu w bloku - kto za niego płaci? - Budowlany Gość