Folia kubełkowa – kiedy, po co i w jaki sposób ją stosować?

Czytając fora internetowe i rozmawiając z wykonawcami spotkamy się z wieloma wersjami/opiniami jak i kiedy należy stosować folię kubełkową. W poniższym artykule wyjaśniam te wątpliwości. Skupiam się na zastosowaniu folii kubełkowej przy izolacji fundamentów. Produkt ten jest również używany na dachach, tarasach i balkonach jako warstwa drenażowa.
Folia kubełkowa – kiedy, po co i w jaki sposób ją stosować?

Nagłówek artykułu - Folia kubełkowa

Czym w ogóle jest folia kubełkowa?

Folia kubełkowa to membrana ochronna wykonana z tworzywa sztucznego – polietylenu. Polietylen wysokiej gęstości (HDPE) to materiał nietoksyczny, odporny na starzenie, odporny na działanie wody, wielu kwasów i zasad (w tym kwasów organicznych obecnych w gruncie).
Folia kubełkowa zawdzięcza swoją nazwę wytłoczeniom w kształcie kubełków, które zapewniają jej wytrzymałość na ściskanie, sztywność oraz umożliwiają cyrkulację powietrza/spływ wody. Jest to element pomocniczy systemu izolacji przeciwwodnej.
Popularni producenci folii kubełkowych to na przykład Grilltex, Parotec, Tytan. Poszczególne produkty na rynku różnią między sobą grubością, wysokością wytłoczeń, wytrzymałością na ściskanie, kolorem.
Na budowie możemy spotkać folię kubełkową o podwyższonej wytrzymałości wzmacnianą włóknem szklanym, folię z warstwą geowłókniny, stosowaną głównie przy potrzebie wydajnego odprowadzania wody oraz tradycyjną wersję, pozbawioną wzmocnień i dodatkowych warstw.

Struktura folii kubełkowej
Struktura folii kubełkowej (źródło: www.grilltex.pl)

Funkcja folii kubełkowej

Główną funkcją jest ochrona izolacji fundamentów przed uszkodzeniem. Umożliwia również odprowadzanie wody wzdłuż ściany w przypadku rozwiązania odwodnienia za pomocą drenażu.
W jaki sposób może dojść do uszkodzenia izolacji?
– ostre kamienie podczas zasypywania i/lub podczas późniejszego naporu i pracy gruntu mogą się wbijać i zarysować izolację
– korzenie rosnących w pobliżu roślin mogą uszkodzić powłokę izolacji (duże drzewa mogą nawet niszczyć konstrukcję i doprowadzić do pękania ścian! w takiej sytuacji folia kubełkowa nie pomoże 🙂 )
– podczas odkopywania fundamentów w przypadku prowadzenia prac remontowych/instalacyjnych można przypadkowo uszkodzić izolację narzędziami

Kiedy folia kubełkowa jest konieczna a kiedy nie?

W znakomitej większości funkcję folii kubełkowej przejęła izolacja termiczna fundamentów. Najczęściej do ocieplenia fundamentów w gruncie wykorzystuje się twardy styrodur – odporny na wodę. Napór gruntu i ewentualne zarysowanie kamieniami nie wpływają na parametry ocieplenia. Nie ma więc konieczności ochrony styroduru za pomocą folii kubełkowej.
Folia kubełkowa powinna być stosowana w określonych sytuacjach:
– jeśli wykonujemy hydroizolację a nie wykonujemy izolacji termicznej fundamentów, która mogłaby chronić hydroizolację
– jeśli wykonujemy drenaż w gruntach spoistych – folia kubełkowa ułatwi odprowadzenie wody wzdłuż ściany do opaski drenażowej. Należy zastosować folię kubełkową z włókniną.
– jeśli wykonujemy hydroizolację i termoizolację fundamentu a w okolicy budynku rosną rośliny, których korzenie mogłyby przerastać pomiędzy płytami styroduru
W pozostałych przypadkach nie ma potrzeby stosowania folii kubełkowej.

Którą stroną układać folię? W którą stronę dać kubełki?

Według wiedzy akademickiej – jedynym prawidłowym stosowaniem folii kubełkowej jest układanie jej kubełkami (wytłoczeniami) do strony izolacji/ściany. Dzięki takiemu ułożeniu folia zapewnia separację gruntu od ściany i tworzy wentylacyjną pustkę powietrzną.
Czy to na pewno prawda? Odpowiedziałbym tutaj niewiele wnoszącym zwrotem  – to zależy 🙂
Zauważmy, że producenci folii kubełkowej mają również w ofercie produkt z warstwą geowłókniny przepuszczającej wodę. Wtedy taką folię układamy stroną płaską do ściany. W takim ułożeniu nie mamy pustki powietrznej pomiędzy folią a ścianą – a więc nie jest jednak potrzebna?

Moim zdaniem ta tworząca się pustka powietrzna nie jest niezbędna. Jeśli jest – to dobrze. Natomiast jeśli jej nie będzie – nie sprawi to, że izolacja ulegnie uszkodzeniu albo będzie nieskuteczna/nieszczelna. Jeżeli woda w jakiś sposób dostanie się pomiędzy folię a ścianę – po dłuższym czasie tą samą drogą może odparować. A jeśli nie lub będzie to bardzo powolny proces – jeżeli na ścianie jest szczelna izolacja – wilgoć nie wyrządzi jej żadnej krzywdy (podstawą jest szczelna izolacja!)
Można tutaj zadać pytanie – skoro nie ma to znaczenia dla innych funkcji folii, a lepiej jeśli pustka powietrzna jest niż jej nie ma to może lepiej dać ją kubełkami w stronę ściany, i zamknąć ten temat?
Niestety – zdarzają się negatywne skutki umieszczania folii kubełkowej wytłoczeniami w stronę ściany – uszkodzenie izolacji.
Producenci hydroizolacji potwierdzają, że duży napór gruntu na folię kubełkami skierowanymi w stronę ściany może uszkodzić izolację. Co jakiś czas zdarzają się z tego powodu reklamacje systemu izolacji. Mowa tutaj o grubowarstwowych izolacjach bitumicznych, często stosowanych na fundamentach (czym zaizolować fundamenty przeczytasz w artykule Izolacja fundamentów – z czego wykonać?). Z uwagi na to – zalecam szczególną uwagę przy stosowaniu folii kubełkowej kubełkami bezpośrednio do ściany, zwłaszcza jeśli zagęszczamy grunt mechaniczne. Moim zdaniem, w tej sytuacji nie będzie szkodą dla szczelności izolacji umieszczenie folii kubełkowej odwrotnie – kubełkami do gruntu (takie zdanie jest również producentów izolacji).
Inaczej będzie jeśli stosujemy izolację mineralną (sztywną) lub izolację polimerową. Cechują się one wysoką wytrzymałością na obciążenia mechaniczne. Dla pewności każdorazowo sugeruję zadać pytanie do działu technicznego producenta danej hydroizolacji – czy napór kubełków na pewno nie uszkodzi ciągłości izolacji.

Folia kubełkowa - montaż kubełkami do ściany
Montaż folii kubełkowej kubełkami do ściany
Lista startowa. Folia kubełkowa kubełkami do gruntu.
Listwa startowa + montaż folii kubełkowej kubełkami w stronę gruntu

Styrodur na izolacji

Co w sytuacji kiedy na warstwie hydroizolacji mamy przyklejone płyty styroduru (najczęściej obecnie występujące rozwiązanie)? Jak w takiej sytuacji lepiej skierować folię?
Kubełki skierowane w stronę styroduru pod naporem gruntu mogą wbić się w termoizolację. Czy to w czymś przeszkadza? Zazwyczaj nie, jednak spotkałem się z sytuacją, że ruch folii spowodowany pracą gruntu oderwał płyty styroduru. Z uwagi na to tutaj również zwróciłbym szczególną uwagę na proces zagęszczenia gruntu wokół fundamentów (zwłaszcza przy stosowaniu koparek i zagęszczarek). Jednocześnie większość fundamentów obecnie wykonywanych jest chroniona właśnie w ten sposób a z problemem uszkodzenia termoizolacji (oderwaniem płyt) możemy spotkać się bardzo rzadko. W związku z tym, uważam, że takie zastosowanie folii nie jest błędem.

Styrodur + folia kubełkowa
Styrodur + folia kubełkowa kubełkami do ściany – obecnie najczętsze rozwiązanie na budowie

Jeśli chcemy chronić zaizolowany fundament a jednocześnie zapewnić możliwy spływ wody wzdłuż ściany (do drenażu) należy zastosować folię kubełkową z warstwą geowłókniny układając ją włókniną (i kubełkami) w stronę gruntu.

Folia kubełkowa z włókniną
Fragment folii kubełkowej z włókniną – widoczne są kanały którymi odprowadzana jest woda.
Schemat odprowadzenia wody - folia kubełkowa z włókniną
Schemat odprowadzenia wody – folia kubełkowa z włókniną

A co jeśli nie mamy żadnej izolacji przeciwwodnej na fundamencie a chcemy z jakiegoś względu użyć folii kubełkowej? W takim przypadku warto zastosować folię wytłoczeniami w kierunku ściany – tutaj rzeczywiście ewentualny spływ wody wzdłuż ściany i pustka wentylacyjna będzie pewną formą „nibyizolacji”.

Czy folia kubełkowa jest izolacją?

Często powtarzanym sloganem jest, że folia kubełkowa nie jest izolacją. Zgodzę się z tym stwierdzeniem i nie zgodzę. Prawidłowo zastosowana folia może być w pewnych warunkach skuteczną izolacją przeciwwilgociową. Jest szczelną barierą – zapobiegnie przenikaniu wilgoci z gruntu do innych materiałów. Również w poprzednim akapicie wspomniałem, że folia może być formą „nibyizolacji” ograniczającą oddziaływanie wody na fundament.
Trudne lub wręcz niemożliwe jest jednak wykonanie szczelnego połączenia folii z listwą startową (która sama w sobie też nie jest szczelna), w narożnikach i łączeniach gdzie woda spływająca mogłaby się przedostać do konstrukcji, stąd przyjmuje się (i rozsądnie jest tak przyjąć), że folia kubełkowa nie jest samodzielną izolacją.
W żadnym wypadku folia kubełkowa nie sprawdzi się jako izolacja jeśli woda będzie wywierać ciśnienie i gdy będzie podnosić się zwierciadło wody gruntowej (przecież nie jest szczelna od spodu i woda nią wpłynie).
Podsumowując powyższe – nie można traktować folii jako izolacji, nie taka jest jej funkcja.
A więc – czy wystarczy zastosować samą folią kubełkową? Zdecydowanie NIE.
A czy sama folia kubełkowa będzie lepsza niż żadna ochrona fundamentów? TAK – ograniczy oddziaływanie wody.

To jest artykuł „Folia kubełkowa – kiedy, po co i w jaki sposób ją stosować?”
Jeśli uważasz go za wartościowy – odwiedź mój profil na facebooku i podziel się opinią!
Zapraszam również do dołączenia do grupy dyskusyjnej bez reklam i ogłoszeń: Budowa domu bez błędów
Pozostałe artykuły na blogu znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!
Z doświadczenia wiem, że budowa lub remont to duże wyzwanie potęgowane przez rzeszę nierzetelnych informacji z różnych źródeł, które trudno zweryfikować, szczególnie osobom spoza branży.
Dlatego zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga, gdzie rozwiązuję ten problem, wyjaśniając budowlany świat prostymi słowami. 
Mam na imię Rafał i zawodowo zajmuję się doradztwem technicznym w zakresie materiałów budowlanych. Jestem inżynierem oraz pasjonatem budownictwa.
Życzę Ci owocnej lektury!

Zapisz się newslettera i otrzymuj informacje o nowych artykułach