Beton komórkowy, Suporeks, Gazobeton, Ytong?

Beton komórkowy, Suporeks, Gazobeton, Ytong? Czym się różnią od siebie te materiały? Jakie mają cechy wspólne? A może to ten sam materiał?

Nagłówek artykułu Beton komórkowy, Suporex, Gazobeton czy Ytong

Planując budowę domu, pracując na budowie bądź na składzie budowlanym, zamawiając materiały lub przeglądając fora internetowe natkniemy się na różne nazwy na białe (lub szare), lekkie, porowate bloczki: gazobeton, suporex (również siporex, suporeks), beton komórkowy, bloczki ABK, ytongi.

Odpowiedź jest jedna: to ten sam materiał. Jego oficjalna nazwa to beton komórkowy. Tutaj moglibyśmy zakończyć artykuł – postaram się jednak wyjaśnić genezę poszczególny nazw. Skąd tak różnorodna nomenklatura tego samego produktu? Są to regionalne nazwy zwyczajowe lub pochodzące od nazw producentów (jak np. Adidas – adidasy, Pampers – pampersy).

Ytong

Ytong to marka betonu komórkowego produkowana od 1929 roku. Oficjalne uznawana za pierwszą na świecie markę betonu komórkowego. Marka obecnie należy do koncernu Xella. Słowo YTONG to skrót od szwedzkiego „Yxhults ånghärdade gasbetong” co dosłownie oznacza wzmacniany gazobeton z Yxhult – z miejscowości gdzie rozpoczęto produkcję tego materiału.

Ytong - marka betonu komórkowego
Ytong – marka betonu komórkowego

Suporeks

Suporeks (suporex, siporex) to nazwa pochodząca od jednego z producentów bloczków z betonu komórkowego, szczególnie rozpowszechnionego w czasach PRL: Siporex. Tylko została na przestrzeni lat spolszczona 😊
W latach 70-tych europejskie zakłady producenta o nazwie Siporex zostały przejęte przez właściciela marki Ytong. Odtąd na rynku europejskim nie mamy bloczków Siporex (a przynajmniej nie w regularnej sprzedaży i łatwo dostępnych). Można je natomiast nadal spotkać na bliskim wchodzie oraz na rynku azjatyckim. Obecnie firma LCC Siporex ma siedzibę w Arabii Saudyjskiej.

Można wnioskować, że nazwa marki Siporex pochodzi od:
„Si” – symbol pierwiastka Krzem – z łac. Silicium. Główny składnik betonu komórkowego to tlenek krzemu – SiO2, czyli popularny piasek.
„por” – od porowatego charakteru wyrobów – z ang. „por” = por 😊

Gazobeton

Gazobeton to nazwa zwyczajowa pochodząca od procesu produkcji betonu komórkowego – gaz (wodór) wydzielany z reakcji glinu (aluminium) z wodą i wodorotlenkiem wapnia spienia przygotowany zaczyn, w ten sposób nadając wyrobom oczekiwaną porowatość. Obecnie producenci betonu komórkowego często unikają nazwy gazobeton, ponieważ w Polsce kojarzy się nierzadko z bloczkami niskiej jakości z czasów PRL. Zawierały dodatki popiołów lotnych, przez co zyskały sławę promieniotwórczych.

ABK

Bloczki ABK to skrót to skrót od Autoklawizowanego Betonu Komórkowego. Autoklawizacja to proces utwardzania wyrobów (między innymi właśnie z betonu komórkowego) za pomocą pary wodnej pod wysokim ciśnienienem.

Czy to dokładnie takie same produkty?

To, że każda z tych nazw oznacza w domyśle bloczki z betonu komórkowego, to nie znaczy, że każdy beton komórkowy ma takie same właściwości.

Na przykład: dawne bloczki „Siporex” charakteryzowały się szarym odcieniem z uwagi na używany przy ich produkcji rodzaj cementu, kruszywa oraz nierzadko dodatkowo popioły lotne z produkcji przemysłowej. Również dziś można spotkać szare bloczki – najczęściej z lokalnych, niedużych zakładów lub z domowej produkcji.

Szary bloczek betonu komórkowego
Szary bloczek betonu komórkowego

Każdy z obecnych producentów modyfikuje proces i skład mieszanki używanej do produkcji, osiągając w ten sposób lepszą termoizolacyjność bądź wytrzymałość wyrobów. Końcowe produkty mogą się więc od siebie znacznie różnić swoimi właściwości – zarówno pod względem tolerancji wymiarowej, wytrzymałości, gęstości, termoizolacyjności, nasiąkliwości itd.

Przykładowi producenci wyrobów z betonu komórkowego obecni na polskim rynku: Solbet, H+H, Termalica, Xella (marka Ytong).

Przykład bloczków z betonu komórkowego
Przykładowe bloczki z betonu komórkowego

Niezależnie jednak od wybranego produktu – cały czas mamy do czynienia z betonem komórkowym i jest to oficjalne nazewnictwo na produkty zwyczajowo nazywane suporeksem, gazobetonem czy ytongiem. Nie oznacza to, że używając innych nazw nie zostaniemy zrozumiani – ot takie zamieszanie w nomenklaturze budowlanej. Co ciekawe – beton komórkowy nie jest tego jedynym przykładem.
Przychodzą wam do głowy inne zamieszania z nazwami? 😊



To jest artykuł „Beton komórkowy, Suporeks, Gazobeton, Ytong?”
Jeśli uważasz go za wartościowy – odwiedź mój profil na facebooku i podziel się opinią!
Zapraszam również do dołączenia do grupy dyskusyjnej bez reklam i ogłoszeń: Budowa domu bez błędów.
Pozostałe artykuły na blogu znajdziesz tutaj.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące tego tematu? Napisz do mnie – postaram się pomóc.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!
Z doświadczenia wiem, że budowa lub remont to duże wyzwanie potęgowane przez rzeszę nierzetelnych informacji z różnych źródeł, które trudno zweryfikować, szczególnie osobom spoza branży.
Dlatego zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga, gdzie rozwiązuję ten problem, wyjaśniając budowlany świat prostymi słowami. 
Mam na imię Rafał i zawodowo zajmuję się doradztwem technicznym w zakresie materiałów budowlanych. Jestem inżynierem oraz pasjonatem budownictwa.
Życzę Ci owocnej lektury!

Zapisz się newslettera i otrzymuj informacje o nowych artykułach