6 sposobów jak znaleźć dobrego fachowca

Jak znaleźć dobrego fachowca? Jeden z największych problemów podczas budowy/remontu a jednocześnie najmniej przewidywalny ze względu na czynnik ludzki: odpowiedni fachowcy. W obecnych czasach są na wagę złota.

Naglowek artykulu 6 sposobów jak znaleźć dobrego fachowca

Niestety ciągle słyszy się, że ktoś poprawia usterki ponieważ wybrał niewłaściwą firmę, co więcej – poprawianie po swoich kolegach po fachu to najmniej lubiana rzecz przez wykonawców.
Poświęcenie czasu na wybór i sprawdzenie swojego zleceniobiorcy może nam zaoszczędzić wielu nieprzyjemności w przyszłości.
Jak znaleźć dobrego fachowca? Poniżej przedstawiam 6 sposobów.
Uporządkowałem je zaczynając od moim zdaniem najskuteczniejszych.

Jak znaleźć dobrego fachowca?

1. Zapytaj swoich znajomych

Jest duża szansa, że któryś z Twoich znajomych był w podobnej sytuacji co Ty teraz i wykonał już za Ciebie tę robotę – znalezienie odpowiedniego fachowca/firmy. Zapytaj ich czy mogliby kogoś polecić a najlepiej jakby mogli dodatkowo pokazać jak wykonał swoją pracę i ile ich to kosztowało – to, że dla nich pewna jakość i cena jest odpowiadająca nie oznacza, że dla Ciebie też będzie. Dodatkowo, będziesz mieć już pewien punkt wyjścia do rozmowy o cenie z wykonawcą.
Co oczywiste – nie korzystaj z tego rozwiązania jeśli Twoi znajomi Cię nie lubią 🙂

2. Zapytaj innych wykonawców

Jeśli korzystałeś już z usług jakiejś firmy wykonawczej lub fachowca i byłeś zadowolony, ale teraz poszukujesz fachowców do innego zadania – nic nie stoi na przeszkodzie aby poprosić ich o polecenie kogoś kto będzie w stanie Ci pomóc. Np. możesz zapytać murarzy o elektryków lub firmę od wylewek. Ludzie w branży znają się nawzajem i często wzajemnie polecają. Również jeżeli znaleziony przez Ciebie wykonawca ma zajęty termin możesz poprosić go o polecenie kogoś innego. Dzwoniąc, warto powołać się na osobę od której masz kontakt.

3. Zapytaj „u sąsiada”

Obecnie trwający boom budowlany sprawia, że jeżeli budujesz dom to bez problemu w niedalekim sąsiedztwie znajdziesz też inną trwającą inwestycję. Jeżeli jest na bardziej zaawansowanym etapie – podejdź i zapytaj o wykonawców. Podobnie jak w punkcie 1: zapytaj inwestora czy możesz obejrzeć pracę ekipy wykonawczej, czy jest zadowolony, czy chętnie ich poleci oraz jaki był mniej więcej koszt ich pracy – a jeśli wszystko Ci odpowiada – weź kontakt.

4. Zapytaj w hurtowni w której kupujesz/planujesz kupić materiał

Jeżeli robisz remont lub coś budujesz – musisz gdzieś kupić materiały budowlane. Specyfika działania hurtowni budowlanej lub salonu łazienek (jeżeli na przykład remontujesz łazienkę) sprawia, że na pewno mają grupę wykonawców z którymi ściśle współpracują. Sprzedawca bez problemu poleci Ci wykonawcę. Często będzie to firma wykonawcza, która od dłuższego czasu współpracuje z daną hurtownią i kupuje u nich materiał. Hurtownikowi podobnie jak Tobie zależy abyś był zadowolony z usługi, dlatego postara Ci się polecić zaufanego fachowca  – wtedy prawdopodobnie do niego wrócisz gdy następnym razem będziesz potrzebować materiały budowlane.
UWAGA: Często lepiej wstrzymać się z zakupem materiału przed wybraniem firmy wykonawczej. Fachowcy często mają preferowane materiały na których pracują.

5. Zapytaj przedstawiciela producenta materiałów budowlanych.

Na przykład: jeżeli szukasz kogoś do wymurowania domu – odezwij się do doradcy od producenta pustaków ściennych np. Wienerberger, Ytong, Termalica, Leier. Naturalnie jeżeli planujesz budowę np. z pustaków firmy Ytong – odezwij się do doradcy z tej właśnie firmy. (Jak wybrać materiał do murowania domu znajdziesz w tym artykule.) Doradcy/przedstawiciele najczęściej posiadają pewną pulę wykonawców którzy pracują na ich produktach. Uwierz, że podobnie jak osoby pracujące w hurtowni budowlanej – doradcy techniczni/przedstawiciele handlowi postarają się polecić wykonawcę który dobrze wykona pracę, aby oszczędzić sobie ewentualnych przyszłych problemów w razie reklamacji: często w takich przypadkach dochodzi do sporu pomiędzy wykonawcą a producentem wbudowanego materiału – nikomu to nie jest na rękę.

6. Poszukaj w internecie

Jeżeli powyższe metody nie zadziałały – dopiero wtedy szukaj wśród ofert w internecie/gazecie (np. olx lub lokalne portale ogłoszeniowe). W tym przypadku jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, że wybierając w ciemno natrafisz na kogoś, kto wykona usługę nierzetelnie. Aby ograniczyć ryzyko poproś o przedstawienie wcześniejszych realizacji w okolicy i jeżeli będzie taka możliwość – porozmawiaj ze zleceniodawcami. Jeżeli fachowiec będzie mieć coś przeciwko – raczej zrezygnuj z jego usług.
Nie zrozum mnie źle – to nie tak, że w internecie ogłaszają się sami partacze. Niekiedy możesz trafić na świetną firmę/wykonawcę, która dopiero zaczyna działalność na własną rękę i nie ma wielu zleceń ani poleceń. Lepiej jednak dmuchać na zimne.

Jedna wspólna rada dotycząca wszystkich źródeł szukania fachowca: zawsze staraj się zobaczyć jego poprzednie realizacje i unikaj wybierania w ciemno, bez polecenia.
Dobrzy fachowcy są obecnie bardzo cenieni i często „zarezerwowani” na najbliższe miesiące, dlatego im wcześniej znajdziesz zleceniobiorcę tym większa szansa na jego dostępność w wybranym terminie.

Powodzenia!

To jest artykuł „6 sposobów jak znaleźć dobrego fachowca”.
Jeśli uważasz go za wartościowy – odwiedź mój profil na facebooku i podziel się opinią!
Zapraszam również do dołączenia do grupy dyskusyjnej bez reklam i ogłoszeń: Budowa domu bez błędów
Pozostałe artykuły na blogu znajdziesz tutaj.

  1. Jesli robicie remont to moge wam polecic pana z ukrainy który remontował u mnie cały dom był z polecenia robotę wykonał szybko solidnie i w miare tanio.tel 573-139-076

    1. Niestety ja mam odwrotne doświadczenie z tym Panem z Ukrainy. Nie polecam go i stanowczo odradzam, nie ma podstawowej wiedzy ws. wykańczania mieszkań, nie potrafi równo ułożyć płytek ( wszędzie są nierówności, kierunki płytek pomieszane pomimo strzałek na płytkach, podłogi panele także zostały źle ułożone: zakończenia paneli poszarpane, podkład pod panelami nierówno położony i w złym kierunku, przez co podłoga trzeszczy przy chodzeniu, ściany niewłaściwie pomalowane – farba odchodzi, a same zakończenia czy przy narożach, czy przy samych listwach to porażka.
      NIE POLECAM TEJ OSOBY!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!
Z doświadczenia wiem, że budowa lub remont to duże wyzwanie potęgowane przez rzeszę nierzetelnych informacji z różnych źródeł, które trudno zweryfikować, szczególnie osobom spoza branży.
Dlatego zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga, gdzie rozwiązuję ten problem, wyjaśniając budowlany świat prostymi słowami. 
Mam na imię Rafał i zawodowo zajmuję się doradztwem technicznym w zakresie materiałów budowlanych. Jestem inżynierem oraz pasjonatem budownictwa.
Życzę Ci owocnej lektury!

Zapisz się newslettera i otrzymuj informacje o nowych artykułach